Radim

Vizváry

Radim vizváry

Radim Vizváry je mim, autor, režisér, choreograf a pedagog. Od roku 2021 je uměleckým šéfem Laterny magiky Národního divadla.

 Patří mezi nejvýraznější mezinárodně uznávané osobnosti současného mimického divadla v Evropě. Je absolventem Hudební a taneční fakulty AMU v Praze, kde získal magisterský titul a doktorát. Zde rovněž pantomimu dodnes vyučuje. Vyučuje i na divadelních školách a akademiích v zahraničí, například v Německu, Polsku nebo ve Finsku. Jeho hlavním pedagogem byl Boris Hybner.

Je držitelem mnoha českých i mezinárodních ocenění včetně Ceny Thálie. Ve své tvorbě se soustavně zaměřuje na moderní podobu pantomimy, kterou obohacuje o výrazové prostředky 21. století. Jeho celovečerní sólová představení slaví úspěch nejen v Evropě, ale také v USA, Africe a Asii.

Radim Vizváry je organizátorem několika festivalů. Od roku 2010 je uměleckým šéfem a dramaturgem přehlídky pouličního divadla Komedianti v ulicích v Táboře a od roku 2011 mezinárodního festivalu pantomimy Mime fest v Poličce.

Radim Vizváry na Wikipedii →

“Každý pedagog, ať už v zastrčené vesničce nebo na akademii v Praze, má sen, že jednoho dne přijde talent, který bude mít chuť vypiplat. A to byl v mém případě Radim Vizváry.“”

Boris Hybner, Radiodárek – Český rozhlas, 2014

INTERPRET, Autor, režisér, choreograf

Jako autor, režisér a choreograf spolupracuje s tvůrci nonverbálního divadla, ale také s činoherními a operními soubory. V Národním divadle režíroval opery Poprask v opeře a Láska ke třem pomerančům nebo vytvořil choreografie například k inscenacím Sen čarovné noci, Z mrtvého domu a Billy Budd.  

Pod hlavičkou Mime Prague realizuje svá úspěšná sólová představení, například SóloPejprbój nebo VIP.

V současné době nejvíce vystupuje ve Švandově divadle, kde má domovskou scénu vlastní pantomimické tvorby a v Laterně magice, kde je uměleckým šéfem.

“Vizváry je bezpochyby největší osobnost soudobého mimického divadla, která obsáhne jak jeho současnost, tak i jeho klasický odkaz.”

Ladislava Petišková, Taneční aktuality.cz, 2016

OCENĚNÍ

Na svém kontě má mnoho tuzemských i zahraničních ocenění. Je držitelem Ceny Thálie 2016 v kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr za herecký výkon v představení Sólo. V roce 2018 byl oceněn medailí ITI (International Theatre Institute – World Organization for the Performing Arts) za dlouhodobé a vynikající výsledky v divadelním umění. Od roku 2014 je zařazen mezi významné osobnosti Oxford Encyclopedia. Celkem třikrát byl nominován na cenu Divadelních novin – v kategorii taneční a pohybové divadlo za inscenace Uter Que a VIP, v kategorii hudební divadlo za operu Láska ke třem pomerančům.